Hit Man → Torsdagsrullen

2023

Hit Man

Komedi 1:55

7

Glen Powell är fan underskattad, slår det mig.

Där jag tidigare mest såg en ”okej charmig” hunk med sexpack som var effektiv som doucheig frenemy i ”Top Gun Maverick” framträder nu … ja, en rätt mångsidig karaktärskådis.

Sättet han hoppar mellan alla de här – för all del – karikatyrartade rollerna är imponerande. Och framförallt: underhållande.

Den där mannen kan bära upp en peruk och levandegöra den.
Man måste ju också GE DET till Richard Linklater: han är allt annat än förutsägbar.

Från att ha gjort Joe & Petes typ mest drabbande gemensamma favoritrulle ”Boyhood” (TIA!) via gamla high school-klassikern ”Dazed & Confused” till detta: morbid undercoverthrillerkomedi.

Varierad filmografi, brother.

”Hit Man” är underhållande rakt igenom. Jag tycker det är intressant att protagonisten och hans älskade båda visar sig vara ganska moraliskt tvivelaktiga figurer, som jag ändå hejar på i slutändan.

Molto bene, eller vad man säger (har du matat ugglan Duo i dag, Joe?).

Petter

7

Let’s dig deep.

Richard Linklater, som vi banne meg UPPSKATTAR (”Boyhood” etcetera), bakom spakarna.

Karismatiske Glen Powell som får utrymme att LEKA och FLEXA.

Erotisk HETTA.

Funny dialogue.

Klipsk intrig.

”Hit Man” har mycket och ÄR en stabil torpedvåffla där tempot är friskt, fnittren _frekvent_ förekommande och tajmingen mer eller mindre felfri.

Polerad och oknussligt av Linklater som nog haft sköj på jobbet.

Powell får verkligen skina här i vad som tycks vara en skräddarsydd roll med gott om mandat.

Men det är i kemin, och i samspelet, med Adria Arjona (vars karaktär vill ha ihjäl sin ex-man) som ”Hit Man” verkligen får spänst och håller ut en förhållandevis lååååånga speltid som sladdar in strax under två timmar.

Kanske inte så minnesvärt, alltsammans.

Skaver väl LITE för LITE.

Men bra mår man, i sketsöffan sin.

Joakim

Betygsätt & gilla


Sätt ditt betyg på filmen
Klicka för att kopiera recensionslänken
Gilla recensionerna

Chatthöjdpunkter


Mmmm. Korta klippet från "In Bruges". Great movie.
Alltid cozy med "monologintro"?
Pirrigt att jag ska på spontanresa till Stockholm på lördag?
Fan. Vore gött att ha en båt?

Kortisar om rullen


Powell! Fan vilken CHARMIG knutte, va? Här får han verkligen glänsa med tajming, karisma och spillevinkig (!) aura. We like.
Vad kan vi egentligen vänta oss av Linklater framöver? Mer komedi? Gravallvar och _tunga_ känslor a'la "Boyhood"? Eller något piggt och animerat som i "Apollo 10 1⁄2: A Space Age Childhood"? Vi väntar med spänning!
Fan vad KUL det är att leva ändå! Inte minst genom/i/på soliga platser i det ständigt romantiserade Amerikatt. TAKE US THERE!

Strömma den*



*Observera! På grund av vad som skulle vara ett hisnande API-gnuggande är listan ovan lika hisnande otillförlitlig. Men testa och se!

Gör din röst hörd! För att kunna kommentera innehållet här på Torsdagsrullen behöver du logga in eller skapa ett konto på Disqus. Följ bara instruktionerna här intill för att komma i gång.

Relaterade filmerFilmarkivet


Me and Orson Welles

Drama

47

En tonåring med ambitioner möter Orson Welles.

IMDb 6.7 Rotten Tomatoes 86%Se trailerDela på Facebook

Dazed and Confused

Drama

86

Sista natten med gänget.

IMDb 7.6 Rotten Tomatoes 94%Se trailerDela på Facebook

A Real Pain

Komedi

86

Omaka kusiner drar till Polen.

IMDb 7.1 Rotten Tomatoes 96%Se trailerDela på Facebook

Meet the Parents

Komedi

54

Greg Focker träffar sin underlige svärfar in spe.

IMDb 7 Rotten Tomatoes 85%Se trailerDela på Facebook

The Instigators

Thrillerkomedi

77

Två rånare lägger benen på ryggen efter mission failed.

IMDb 6.2 Rotten Tomatoes 40%Se trailerDela på Facebook